Stockholmsvy efter Bleuler ca 1835
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOCKHOLM. BLEULER, JOHAN LUDWIG (1792-1850) - DE ROY, ISODORE LAURENT. Vue de Stokholm. Paris (Wild ca 1835-40).
Kolorerad litografi, litograferad av Deroy. Ca bildyta 370x560 mm. Ramad.
Vacker vy över Stockholms slott och Gamla Stan från Fersenska palatset.
Reva/lagning i över kant, bleknad, gulnad, småfläckar
469294
2017-06-16