Slaglåspistoler i schatull

Slaglåspistoler i schatull
Slaglåspistoler i schatull
Slaglåspistoler i schatull
Slaglåspistoler i schatull
Slaglåspistoler i schatull
Slaglåspistoler i schatull
Slaglåspistoler i schatull
Slaglåspistoler i schatull
Slaglåspistoler i schatull
Slaglåspistoler i schatull

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SLAGLÅSPISTOLER, 1 par, i schatull, belgiska, 1800-talets mitt, avskruvbara pipor med crollédamaskering, Liege-stämplade, kaliber 12 mm, graverade boxlås med sidohanar, dolda avtryckare, kolvar i ebenholts med skuren dekor, tumplåtar i silver, längd 19 cm, det sammetsfodrade schatullet innehåller även en dolk med graverad dekor, nätskuret skaft med pärlemorinläggningar, knapp med stålskuren dekor, samt en kultång, dosa för knallhattar och laddstock

469316

2017-09-24