Slaglåspistoler i schatull
Klubbat för:
15 500 SEK
12 000 SEK
SLAGLÅSPISTOLER, 1 par, i schatull, belgiska, 1800-talets mitt, avskruvbara pipor med crollédamaskering, Liege-stämplade, kaliber 12 mm, graverade boxlås med sidohanar, dolda avtryckare, kolvar i ebenholts med skuren dekor, tumplåtar i silver, längd 19 cm, det sammetsfodrade schatullet innehåller även en dolk med graverad dekor, nätskuret skaft med pärlemorinläggningar, knapp med stålskuren dekor, samt en kultång, dosa för knallhattar och laddstock
469316
2017-09-24