Etruskisk kanna

Etruskisk kanna
Etruskisk kanna
Etruskisk kanna
Etruskisk kanna
Etruskisk kanna
Etruskisk kanna
Etruskisk kanna
Etruskisk kanna
Etruskisk kanna
Etruskisk kanna
Etruskisk kanna
Etruskisk kanna
Etruskisk kanna
Etruskisk kanna

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ETRUSKISK KANNA, Oinochoe, bucchero, ca 600 f Kr, lergods med svart glasyr, höjd ca 17,5, största bredd 12 cm.

Jordfynd med tillhörande slitage. Lagning vid ett av mynningens veck.

469438

2017-06-16