Figurin Meissen
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FIGURIN, porslin, 1800-talets början, Meissen, i form av cupido med rosenkrans, vilande mot en piedestal med sittande duvor, handmålad, med texten "Felicité coironnée", modellnummer inpressat i godset E.82., komponerad av Michel Victor Acier ca 1775, höjd 19 cm
Blomblad med nagg, duvvinge med tillverkningsdefekt
469553
2017-06-17