Figurin Meissen

Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

FIGURIN, porslin, 1800-talets början, Meissen, i form av cupido med rosenkrans, vilande mot en piedestal med sittande duvor, handmålad, med texten "Felicité coironnée", modellnummer inpressat i godset E.82., komponerad av Michel Victor Acier ca 1775, höjd 19 cm

Blomblad med nagg, duvvinge med tillverkningsdefekt

469553

2017-06-17