Radio Brionvega

Radio Brionvega
Radio Brionvega
Radio Brionvega
Radio Brionvega
Radio Brionvega
Radio Brionvega
Radio Brionvega
Radio Brionvega

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 200 SEK

RADIO, "TS 505a", 1960-tal, Richard Sapper för Brionvega, Italien, svart och beige plast, höjd 13 cm

HISTORIK: Richard Sapper (f.1932 i München) startade sin karriär som designer hos Mercedes-Benz. Tillsammans med Marco Zanuso började han 1962 arbeta hos Brionvega med att formge elektronikvaror. Trots att Sapper främst arbetade i sitt hemland Tyskland är han intimt förknippad med efterkrigstidens italienska designetik .

Bruksslitage

469984

2017-06-21