Radio Brionvega
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
1 200 SEK
RADIO, "TS 505a", 1960-tal, Richard Sapper för Brionvega, Italien, svart och beige plast, höjd 13 cm
HISTORIK: Richard Sapper (f.1932 i München) startade sin karriär som designer hos Mercedes-Benz. Tillsammans med Marco Zanuso började han 1962 arbeta hos Brionvega med att formge elektronikvaror. Trots att Sapper främst arbetade i sitt hemland Tyskland är han intimt förknippad med efterkrigstidens italienska designetik .
Bruksslitage
469984
2017-06-21