Ostindia Rörstrand
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RÖRSTRAND, "Ostindia", servis, 112 dlr, flintgods, bestående av: 20 mattallrikar, 15 förrättstallrikar, 6 större djupa tallrikar, 7 djupa mindre tallrikar, 31 assietter, 2+1 uppläggninsfat, 16 kaffekoppar med fat, 14 tekoppar med fat
Historik: Ursprungligen formgiven 1932 av Emmy Almström
Bruksslitage, olika årgångar, enstaka ej noterade mindre nagg kan förekomma
469997
2017-06-21