Ostindia Rörstrand

Ostindia  Rörstrand
Ostindia  Rörstrand
Ostindia  Rörstrand
Ostindia  Rörstrand
Ostindia  Rörstrand
Ostindia  Rörstrand
Ostindia  Rörstrand
Ostindia  Rörstrand

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

RÖRSTRAND, "Ostindia", servis, 112 dlr, flintgods, bestående av: 20 mattallrikar, 15 förrättstallrikar, 6 större djupa tallrikar, 7 djupa mindre tallrikar, 31 assietter, 2+1 uppläggninsfat, 16 kaffekoppar med fat, 14 tekoppar med fat

Historik: Ursprungligen formgiven 1932 av Emmy Almström

Bruksslitage, olika årgångar, enstaka ej noterade mindre nagg kan förekomma

469997

2017-06-21