Karl Himmelstoss figurin

Karl Himmelstoss figurin
Karl Himmelstoss figurin
Karl Himmelstoss figurin
Karl Himmelstoss figurin
Karl Himmelstoss figurin
Karl Himmelstoss figurin
Karl Himmelstoss figurin
Karl Himmelstoss figurin
Karl Himmelstoss figurin
Karl Himmelstoss figurin
Karl Himmelstoss figurin
Karl Himmelstoss figurin

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

KARL HIMMELSTOSS, "Lotosblume", figurin, Rosenthal, Tyskland, 1920-tal, i form av kvinna, målad dekor, på träsockel, signerad K. Himmelstoss samt numrerad undertill 620 samt 12, höjd exklusive sockel ca 43 cm

Fäste i figurinens botten trasigt, limrester, sockeln lös

470001

2017-06-21