Balhfåtölj sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
14 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
BALJFÅTÖLJ, sengustavianskt stockholmsarbete, med Stockholms stolmakarämbets sigill, i den egyptiserande stilen, delvis skuren dekor, karmar med sfinxhuvuden, sabelformade bakben, bronserad, sitthöjd ca 42 cm
Stoppning och tyg med omfatande skador, dekor bortfall, slitage
470190
2017-06-22