Yataghan
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
YATAGHAN, turkisk, troligen 1700-tal, klinga med blodränna och inläggningar av mässing, fäste i mässing, balja klädd med dekorerad silverplåt med mässingsbeslag, längd 72 cm
Proveniens Rashammar
baljans silverdel senare
470349
2017-09-24