Yataghan

Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan

Såld för:

16 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

YATAGHAN, turkisk, troligen 1700-tal, klinga med blodränna och inläggningar av mässing, fäste i mässing, balja klädd med dekorerad silverplåt med mässingsbeslag, längd 72 cm
Proveniens Rashammar

baljans silverdel senare