Yataghan
Klubbat för:
14 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
YATAGHAN, turkisk, klinga med blodränna, daterad 1810 och signatur i mässing, fäste i vitmetall med spår av förgyllning, balja i vitmetall med genombruten dekor, längd 75,5 cm
Proveniens Rashammar
slitage, smärre komplettering
470373
2017-09-24