Bricka, tidigt 1800-tal
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BRICKA, tidigt 1800-tal, svartlackerad bleckplåt, oval form, utsvängd kant samt urtag, på spegeln ovalt mittfält med motiv av ett promenerande par i landskap, bård i guld med växtornamentik, fält med initialer E & A.M.W., på kanten bladbård samt ursparningar med palmer, 71 x 55 cm
PROVENIENS: Brukspatron Eric Forssell (1828-1913), Sävar herrgård, Umeå, Västerbottens län
Smärre slitage och färgbortfall
470376
2017-06-27