Yataghan

Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

YATAGHAN, klinga med signatur och datering, förgyllt fäste besatt med glasstenar och koraller, kavelplattor av horn med piquering av mässing och besatt med koraller, balja i svart skinn med dekorerade försilvrade beslag, längd 72,5 cm
Proveniens Rashammar

några små koraller i fästet saknas, sannolikt senare klinga

470468

2017-09-24