Yataghan
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
YATAGHAN, klinga med signatur och datering, förgyllt fäste besatt med glasstenar och koraller, kavelplattor av horn med piquering av mässing och besatt med koraller, balja i svart skinn med dekorerade försilvrade beslag, längd 72,5 cm
Proveniens Rashammar
några små koraller i fästet saknas, sannolikt senare klinga
470468
2017-09-24