Skulptur, Grand Tour Souvenir, Narcissus

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

13 000 SEK

SKULPTUR, 1800-talets andra hälft, sannolikt Neapel, Grand Tour souvenir, föreställande Narcissus, efter Antiken, brunpatinerad brons, medföljer fikonlöv, höjd 61,5 cm
Originalet av Narcissus upptäcktes 1862 i ett hus i Pompeji och var den sista antika staty, återfunnen i Italien, som kom att åtnjuta stor berömmelse och beundran. Sekreteraren i Museo Nazionale di Napoli, Luigi Conforti, beskrev Narcissus som den vackraste brons som någonsin har upptäckts i Pompeji.

Smärre slitage

470572

2017-06-28