Christian Linning Stockholmsarbete Byrå 1700-tal

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

CHRISTIAN LINNING, (mästare i Stockholm 1744-1779), byrå, stockholmsarbete i rokoko, ej signerad, fanerad med valnöt och plommon på stomme i furu, brännförgyllda beslag i brons, skiva med friser, fronten med inlagda friser och fält, sidorna med rombmotiv, lådor i al, utdragbar skrivskiva, nyckel finns, höjd 85 cm, 111 x 61 cm

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas möbler, Stockholm 1996, Stockholmsarbete 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 230 jämför snarlik byrå av Christian Linning

Torrsprickor, smärre fanérskador, beslag saknas på framben och under skivan samt lambrekängbeslag

470659

2017-06-24