Yataghan
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
YATAGHAN, ottomansk, daterad 1848, klinga med blodränna, inläggning med signatur och datering, fäste i silver, kavelplattor av horn, balja i svart skinn med 2 stora beslag i dekorerat silver, längd 79 cm
Proveniens Rashammar
fästet med avslag,
470665
2017-09-24