Yataghan

Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan
Yataghan

Såld för:

10 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

YATAGHAN, ottomansk, daterad 1848, klinga med blodränna, inläggning med signatur och datering, fäste i silver, kavelplattor av horn, balja i svart skinn med 2 stora beslag i dekorerat silver, längd 79 cm
Proveniens Rashammar

fästet med avslag,

470665

2017-09-24