Matservis formgven Arthur Percy

Klubbat för:

3 000 SEK

Arviointi

4 000 SEK

Kuvaus

ARTHUR PERCY, "Blå Vinranka", matservis, ca 65 dlr, Gefle porslinsfabrik, flintgods, tryckt blå dekor av vinrankor, märkt VINRANKA MADE IN SWEDEN PERCY, bestående av: 8+6 djupa tallrikar, 5 mattallrikar, 11 assietter, 11 desserttallrikar, 1+1+2 uppläggningsfat, 2 kannor, 6 kaffekoppar, 5 tekoppar, gräddkanna, mjölkkanna, sockerskål med lock, 3 askfat, cigaretthållare, medföljande skadade (läs nagg, sprickor, krackeleringar) delar bestående av 4 djupa tallrikar, 7 mattallrikar, 8 assietter, 6 desserttallrikar, 2 skålar, 2 uppläggningsfat, 2 kaffekoppar med fat, 4 tekoppar med fat
HISTORIK: Servisen "Blå vinranka" var ett av de föremål som Gefle visade upp på världsutställningen i New York 1939, den kom sedan att vara i produktion in på 1960-talet. 1941 kom "Röd vinranka" och 1955 denna version i svart som visades upp på Helsingborgsutställningen, H55.

Kuntoraportti

Någon ej noterad obetydlig skada kan förekomma

470771

Päivämäärä:

2017-06-24