Bålskål Kina 1700-tal
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÅLSKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), Mandarinporslin, invändig dekor av kartuscher med figurscener, lambrekängbård i emaljfärger, underglasyrblått samt järnoxid, diameter ca 38 cm, höjd ca 16,5 cm
Omfattande spricka med zinklagning
470855
2017-06-24