Bålskål Kina 1700-tal

Bålskål Kina 1700-tal
Bålskål Kina 1700-tal
Bålskål Kina 1700-tal
Bålskål Kina 1700-tal
Bålskål Kina 1700-tal
Bålskål Kina 1700-tal
Bålskål Kina 1700-tal
Bålskål Kina 1700-tal
Bålskål Kina 1700-tal
Bålskål Kina 1700-tal
Bålskål Kina 1700-tal
Bålskål Kina 1700-tal

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BÅLSKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), Mandarinporslin, invändig dekor av kartuscher med figurscener, lambrekängbård i emaljfärger, underglasyrblått samt järnoxid, diameter ca 38 cm, höjd ca 16,5 cm

Omfattande spricka med zinklagning

470855

2017-06-24