Damarbetsbord gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

DAMARBETSBORD, gustavianskt stockholmsarbete, av Anders Lundelius art, fanerat med färgad björk, amarant och jakaranda, kantlister, låda i sargen, delvis förgyllda beslag, benen med droppbeslag, avsmalnande ben, avslutande fothylsor med hjultrissor, nyckel finns på utlämningen, höjd 74, 65x37 cm

Renoverat, genomputsningar, slitna beslag, fanerbortfall, slitage

470990

2017-06-26