Specialauktion Allmoge bolle
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOLLE, Norge, 1800-talets andra hälft, bemålat trä med polykrom dekor av blomster, kant med text "Det Trae som baer den Gode Frugt Kan Siden blive til Ere Brugt", höjd ca 12 cm, diameter 30 cm
Smärre slitage, mynning med mindre torrspricka
471031
2017-10-16