Eardly Norton fickur 1700-tal

Eardly Norton fickur 1700-tal
Eardly Norton fickur 1700-tal
Eardly Norton fickur 1700-tal
Eardly Norton fickur 1700-tal
Eardly Norton fickur 1700-tal
Eardly Norton fickur 1700-tal
Eardly Norton fickur 1700-tal
Eardly Norton fickur 1700-tal
Eardly Norton fickur 1700-tal
Eardly Norton fickur 1700-tal
Eardly Norton fickur 1700-tal
Eardly Norton fickur 1700-tal
Eardly Norton fickur 1700-tal
Eardly Norton fickur 1700-tal
Eardly Norton fickur 1700-tal
Eardly Norton fickur 1700-tal

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

EARDLY NORTON, fickur, 18 k guld, ca 1780, mineralglas, spindelgång, kvartsrepetetion, boett med genombruten dekor, verknr. 5997, diameter 48 mm, senare tillpassat etui samt nycklar till visare och verk medföljer

PROVENIENS: Tillhört von Essens samlingar på Wiik, upptaget i rubriken "klockor" i boken om Wijkska samlingen.

Går vid inskrivningstillfället, SAV garanterar ej funktionen, skadad urtavla, böjd timvisare, glas med skada, boett med smärre buklor.

471033

2017-06-25