Äldre fysik och matematik, 20 vol.

Klubbat för:

1 800 SEK

2 000 SEK

ÄLDRE FYSIK OCH MATEMATIK (20). Parti innehållande utgåvor från 1700- och 1800-tal, även lantmäteri. Bland annat: ELVIUS. Mathematisk tractat, om effecter af vatn-drifter... Stockholm, 1742, AGRELIUS. Institutiones arithmeticae. Jönköping, 1729, DURAEUS. Utkast til föreläsningar öfver naturkunnigheten. Uppsala, 1759, SCHULTZ. Första grunderna till rena matematiken, praktiska räknekonsten och landtmäteriet. Stockholm, 1812, ALMQVIST, C. J. L. Lärobok i geometrien... Stockholm, 1842, ALMQVIST, C. J. L. Räknekonst för begynnare... Stockholm, 1837, CELSIUS. Arithmetica eller Raekne-konst... Stockholm, 1741, (STRÖMER). Läran om klotet och sphériska trigonometrien, korteligen afhandlad uti trenne böcker. Uppsala, 1759, AKRELL. Om recognoseringar. Stockholm, 1813.
Samt 12 andra. Inalles 20 volymer. Ej kollationerade. Skador och defekter kan förekomma.

Se text!

471194

2017-06-30