Väggur

Väggur
Väggur
Väggur
Väggur
Väggur
Väggur
Väggur
Väggur
Väggur
Väggur
Väggur
Väggur

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

VÄGGUR, möjligen Johan Nyberg, 1700-talets slut, skuren dekor i form av rosett och urnor med hänklar, förgylld, mittendel med spegelglas bakom kolonner, nederst mindre kartusch med spegelglas, i mitten dekor med målad miniatyr föreställande människor i landskap (miniatyren förmodligen av senare datum). höjd ca 90, största bredd 60 cm.

Proveneins, Enligt släkttradition så är väggurets första ägare Gudmund Dahl (1739-1826) och hans fru Christina Kullman. Vägguret gick sedan i arv inom familjen Dahl intill 1900-talets mitt.

Renoverad, kompletterad, avslag på dekorelement, nagg, slitage. Funktionen garanteras ej.

471284

2017-06-27