Specialauktion Allmoge kastrull
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KASTRULL, koppar, med skaft av järn, stämplar på brädden krönt C - Haga. 1816. N1W13/4M, delvis makulerade stämplar, har sannolikt tillhört ett kungligt hushåll på Haga, troligen Karl XIII, längd ca 27 cm
HISTORIK: Se liknande Nordiska museet, Identifikationsnummer NM.0229045
Slitage, något ojämn form
471330
2017-10-16