Specialauktion Allmoge dalahäst
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000 SEK
STIKÅ ERIK HANSSON (1823-1897) eller hans krets, 1800-talets andra hälft, dalahäst, krusad i blått, gult och svart mot röd botten, höjd 18, längd 17,5 cm
Stockholms Auktionsverk tackar Rune Bondjers för värdefulla synpunkter vid katalogiseringen
Slitage, ena bakbenet med komplettering
471338
2017-10-16