Specialauktion Allmoge dalahäst

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000 SEK

STIKÅ ERIK HANSSON (1823-1897) eller hans krets, 1800-talets andra hälft, dalahäst, krusad i blått, gult och svart mot röd botten, höjd 18, längd 17,5 cm

Stockholms Auktionsverk tackar Rune Bondjers för värdefulla synpunkter vid katalogiseringen

Slitage, ena bakbenet med komplettering

471338

2017-10-16