Fajansfat

Fajansfat
Fajansfat
Fajansfat
Fajansfat
Fajansfat
Fajansfat
Fajansfat
Fajansfat

Klubbat för:

1 300 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

FAT, fajans, sannolikt Frankrike, möjligen Rouen, 1700-talets mitt, märkning på baksidan, figural scen företällande plundring av stad, runtom dekor av rocailler och stiliserade florala motiv samt små djur i form av bl a hundar och sniglar, färger i underglasyr, ca 47x35 cm

Kuntoraportti

Ena kortsidan har en omfattande lagning med klamrar där två tidigare lösa bitar hålls ihop. Några kantnagg.

471531

Päivämäärä:

2017-06-29