Fajansfat
Klubbat för:
1 300 SEK
Arviointi
2 000 SEK
Kuvaus
FAT, fajans, sannolikt Frankrike, möjligen Rouen, 1700-talets mitt, märkning på baksidan, figural scen företällande plundring av stad, runtom dekor av rocailler och stiliserade florala motiv samt små djur i form av bl a hundar och sniglar, färger i underglasyr, ca 47x35 cm
Kuntoraportti
Ena kortsidan har en omfattande lagning med klamrar där två tidigare lösa bitar hålls ihop. Några kantnagg.
471531
Päivämäärä:
2017-06-29