Jack Lenor Larsen, "Jockey Club", matta, Portugal

Jack Lenor Larsen,
Jack Lenor Larsen,

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

JACK LENOR LARSEN & HARRY FLITTERMAN, "Jockey Club", matta, Portugal 1960-tal, handvävd trasmatta med lugg av läder, etikettmärkt Harry Flitterman Portugal och importören David Douglas Carpets LTD London, 140 x 200 cm

HISTORIK
Harry Flitterman och Jack Lenor Larsen samarbetade under 1960-talet. Flitterman formgav vissa modeller åt Jack Lenor Larsen som marknadsförde mattorna under hans namn.

smärre slitage

471731

2017-06-30