Stolar gustavianska stockholmsarbete

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

STOLAR, 6 st, gustavianska, stockholmsarbete, gråbemålade, rygg med kopplade spjälknippen, sitsar med klädsel i skinn, varav 5 st av Johan Hammarström, mästare i Stockholm 1794-1812, märkta IHS respektive 1 st av Johan Erik Höglander, mästare i Stockholm 1777-1794, stämplad IEH, sitthöjd ca 46 cm, senare sitsöverdrag medföljer

ÖVRIGT: Stolstypen har engelska förebilder (Hepplewhite), se M. Lagerquist "Svenska stolar efter holländsk-engelska förebilder" Göteborg 1946.

Slitage/färgborfall, senare bemålade, senare klädsel, en sarg med spår/mindre skador av orangrepp, en stol med lagning

471903

2017-06-30