Medaljong blå emalj

Medaljong blå emalj
Medaljong blå emalj
Medaljong blå emalj
Medaljong blå emalj
Medaljong blå emalj
Medaljong blå emalj

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

MEDALJONG, sterlingsilver, koboltblå guillocherad emalj, invändigt förgylld, David Andersen, Norge omkring 1900, diameter 3 cm, kedja, RING, med 2 pärlor, fasettslipad blå sten, Stockholm 1917, ringstorlek ca 16,5 mm, BROSCH, 18 k guld, filigran, 1900-talets första del, total vikt ca 3,7 g

Emalj med repor, pärlor med slitage, stenar med hack och repor

471961

2017-07-01