Medaljong blå emalj
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
MEDALJONG, sterlingsilver, koboltblå guillocherad emalj, invändigt förgylld, David Andersen, Norge omkring 1900, diameter 3 cm, kedja, RING, med 2 pärlor, fasettslipad blå sten, Stockholm 1917, ringstorlek ca 16,5 mm, BROSCH, 18 k guld, filigran, 1900-talets första del, total vikt ca 3,7 g
Emalj med repor, pärlor med slitage, stenar med hack och repor
471961
2017-07-01