Saif
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SAIF, indo-persisk, 1800-talets slut, bred eneggad klinga, fäste i silver med graverad dekor, balja i silver med graverad dekor och genombrutna beslag, längd 82 cm
Proveniens Rashammar
ett parerstångsslut saknas
471988
2017-09-24