Sagor, bilderböcker,13 vol.

Sagor, bilderböcker,13  vol.
Sagor, bilderböcker,13  vol.
Sagor, bilderböcker,13  vol.
Sagor, bilderböcker,13  vol.

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SAGOR, BILDERBÖCKER (13). ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. H. C. Andersens samlade sagor och historier. Öfversatta af C. H. Rydberg. I-II. Stockholm, Ebeling & Comp., 1876-77.
8:o. 205 x 146 mm. (4), 515, (1), (4), 607 s. Ett litograferat porträtt. Tämligen välbevarade gröna dekorerade originalklotband. Några lagerfläckar. 2 volymer.
ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Sagor och berättelser af Hans Kristian Andersen. Öfversättning från danskan af Karl Johan Backman. I-II. Stockholm, Hjalmar Linnströms Förlag, 1877.
8:o. 183 x 129 mm. (2), 557, (1), (4), 646 s. Illustrerade med träsnitt. Litet nötta dekorerade röda originalklotband. Svag i inre fals. Några småfläckar. Rektangulärt urklipp i första delens titelblad. Fredrik Mellanders namnteckning och stämpel. 2 volymer.
TOPELIUS, ZACHARIAS. Ljungars saga. Historisk berättelse från 1500-talet af Zach Topelius. Stockholm, Bonniers, 1896.
8:o. 197 x 134 mm. 303 s. Originalhalvklotband med guldornerad (något blekt) rygg och tryckta pärmar.
Ävern: BESKOW. Pelles ny kläder. Stockholm, 1934. BESKOW (ill). Mors lilla Olle och andra visor av A. T. Stockholm, 1942, VILSON. Lille Björns radiofärd bland stjärnor ochmoln. Stockholm, 1939.

Med flera. Inalles 13 volymer. Ej i detalj kollationerade. Skador och defekter kan förekomma.

Se text!

472077

2017-07-01