Pennteckning av prins Fredrik Adolf
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FREDRIK ADOLF (1750-1803), Italienskt landskap, signerad och daterad Fredrich Adolph fecit 1763, laverad pennteckning monterad på samtida blad, 20 x 36 cm
PROVENIENS: Kulla Gunnarstorp, Skåne
Fredrik Adolf var svensk prins, hertig av Östergötland, och yngste son till kung Adolf Fredrik och drottning Lovisa Ulrika. Från 1756 fick prinsen handledning i teckning av Jean Eric Rehn och under 1760-talet lärde han sig etsning av Jacob Gillberg.
Smärre fläckar, mindre papperskador, oramad
472221
2017-07-02