Skål Simon Gate Paradis
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SIMON GATE, "Paradis", skål, Orrefors, 1926, opalfärgad, graverad dekor av mans- och kvinnofigurer inramade av växtslingor, signerad Orrefors Gate.123.26.KR (gravör Karl Rössler), höjd ca 9, längd ca 29 cm
Två micronagg vid mynning samt ett vid foten, smärre repor i botten.
472418
2017-07-04