Skål Simon Gate Paradis

Skål Simon Gate Paradis
Skål Simon Gate Paradis
Skål Simon Gate Paradis
Skål Simon Gate Paradis
Skål Simon Gate Paradis
Skål Simon Gate Paradis
Skål Simon Gate Paradis
Skål Simon Gate Paradis
Skål Simon Gate Paradis
Skål Simon Gate Paradis
Skål Simon Gate Paradis
Skål Simon Gate Paradis
Skål Simon Gate Paradis
Skål Simon Gate Paradis

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SIMON GATE, "Paradis", skål, Orrefors, 1926, opalfärgad, graverad dekor av mans- och kvinnofigurer inramade av växtslingor, signerad Orrefors Gate.123.26.KR (gravör Karl Rössler), höjd ca 9, längd ca 29 cm

Två micronagg vid mynning samt ett vid foten, smärre repor i botten.

472418

2017-07-04