L.J. Desprez pennteckning ur Gjörwells samling

Såld för:

4 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

LOUIS JEAN DESPREZ (1743-1804): Italienskt landskap med träddunge, pennteckning, med påskrift les sept frers, 21,5 x 35,5 cm

PROVENIENS: Arkitekten Carl Christoffer Gjörwells samlingar (1766-1837)
genom arv dottern Eleonora Elisabeth Gjörwell (1806-1855)
genom arv hovrättsrådet Gustaf Fridolf Almqvist (1814-1886)
genom arv sonen Viktor Emanuel Almqvist (1860-1951)
därefter i arv inom familjen fram till nuvarande ägare

Gjörwell studerade vid Målar- och bildhuggarakademien och anställdes 1788 under Louis Jean Desprez som byggnadselev vid det projekteringen av det nya stora slottet vid Haga.

Fläckar, pappersskador, oramad

472468

2017-08-23