Johan Boklund, Savoyardgosse Paris 1855
Klubbat för:
76 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOHAN BOKLUND (1817-1880): Savoyardgosse som lagar sitt instrument, signerad och daterad J. Boklund Paris 1855, olja på duk, 92x72,5 cm.
Proveniens:
Bukowski Auktioner, Internationella, våren 2004, katalognr 186
Litteratur:
Svenskt Konstnärslexikon, band I, Allhems förlag, Malmö 1953, omnämnd sidan 212 med följande text:
.
"Han for då till Paris på nyåret 1855 för att studera i Thomas Coutures då så berömda ateljé [...] dit f.ö. nästan alla svenska målare just nu drog sig. Couture v
472515
2017-08-28