Spegel stockholmsarbete Wahlberg

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad EW (Erik Wahlberg, spegelmakare i Stockholm ca 1760-1811), Stockholms hallstämpel 1792, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, delvis bemålad, infälld bemålad gipsplakett, ca 143x65 cm

Senare bemålning, senare glas, smärre ytskador och sprickor, enstaka dekorbitar saknas

472604

2017-07-09