Tillbaka till katalog

Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell

Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell
Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell
Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell
Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell
Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell
Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell
Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell
Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell
Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell
Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell
Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell
Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell
Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell
Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

4 000 SEK

Beskrivning

IKEA, "Medevi", 2 dlr., karmstol samt fotpall, Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, Gripsholmsmodell, ljusgrå lackering, lösa plymåer, rutig klädsel, brännmärkt Ikea of Sweden Riksantikvarietämbetet Medevi Brunn L. OY, sitthöjd ca 41 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål

Konditionsrapport

Slitage, klädsel med fläckar, stoppningen torkad

Auktionsnummer:

472636

Datum:

2017-07-09