Solur 1741 med kompass mässing

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SOLUR MED KOMPASS, mässing med graverad dekor, oktogonal form med uppfällbar polos och gradskiva, romerska siffror, graverad dekor med blommor och blad, baksida med graverade latituder för flera städer, signerad och daterad L Gräzev 1741, ca 60x55 mm

Åldersrelaterat slitage, lagningar, senare glas, kompletterad ring

472726

2017-07-06