Carl Otto Hultén Komposition
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
12 000 SEK
CARL OTTO HULTÉN (1916-2015): Komposition, signerad C. O. Hultén, blandteknik på pannå av papp, 20x60 cm. Utförd i början av 1950-talet.
Historik:
Målningen är en kompositionsskiss till väggmosaiken till Fridhemsskolan i Malmö. Tack till Thomas Millroth för detta komplement till katalogiseringen.
Fuktskador, slitage
472884
2017-08-19