Carl Otto Hultén Komposition

Carl Otto Hultén Komposition
Carl Otto Hultén Komposition
Carl Otto Hultén Komposition
Carl Otto Hultén Komposition
Carl Otto Hultén Komposition
Carl Otto Hultén Komposition

Såld för:

Osåld

Utropspris

12 000 SEK

CARL OTTO HULTÉN (1916-2015): Komposition, signerad C. O. Hultén, blandteknik på pannå av papp, 20x60 cm. Utförd i början av 1950-talet.
Historik:
Målningen är en kompositionsskiss till väggmosaiken till Fridhemsskolan i Malmö. Tack till Thomas Millroth för detta komplement till katalogiseringen.

Fuktskador, slitage

472884

2017-08-19