Bengt Johan Gullberg taklampa 1950-tal

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BENGT JOHAN GULLBERG (1919-2015), taklampa/bordslampa (med utvikbara "fötter"),1950-tal, stomme av plastdoppad metalltråd lindad med plastband, detta exemplar enligt uppgift inköpt hos Elsa Gullberg textil och inredningar i hörnet Regeringstatan/Hamngatan i Stockholm under sent 1950-tal, höjd ca 60 cm, diameter 18,5 cm

HISTORIK: Bengt Johan Gullberg var son till textilpionjären Elsa Gullberg. Han var utbildad arkitekt men arbetade huvudsakligen som formgivare. Exempelvis utvecklade han under 1940-talet "Det byggbara köket" som såldes i platta paket - före Ikea! Till hans mest kända alster hör Gullberglampan som blev en stor försäljningssuccé. Den första modellen ritades 1948 och därefter blev det ytterligare ca 50 olika modeller. Men var också bl a vd för sin mors firma och arbetade också som designchef på AGA. Idag produceras åter några modeller av Gullberglampan av Gullberg Form, som leds av Bengt Johans son Oscar.

Bruksspår, något skev stomme, gulnade plastband. Lampsockel och sladd saknas.

472986

2017-07-07