Kanna

Kanna
Kanna
Kanna
Kanna
Kanna
Kanna
Kanna
Kanna
Kanna
Kanna
Kanna
Kanna

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KANNA (ev för mjölk) sterlingsilver, Thomas Bradley and sons, Sheffield 1910, hänkel i svärtat trä, kannan bär en heraldisk gravyr med sannolikt den engelska ätten Dumbartons familjevapen och den bepansrade armen son håller en färla är förmodligen samma släktvapens hjälmprydnad, höjd ca 17,5 cm, vikt ca 180 g

Bucklor, slitage, handtaget sitter något löst

473263

2017-07-12