Stenturban
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
5 000 SEK
STENTURBAN, Osmansk, 1500/1600-tal, sannolikt kalksten, har ursprungligen suttit på en pelare vid en dignitärs grav i det Osmanska riket, höjd ca 13, diameter 17 cm.
Proveniens, Kommer från en äldre samling av fornföremål.
Jordfynd med slitage, skador och erosion.
473311
2017-07-10