Stenturban

Stenturban
Stenturban
Stenturban
Stenturban
Stenturban
Stenturban
Stenturban
Stenturban
Stenturban
Stenturban
Stenturban
Stenturban
Stenturban
Stenturban
Stenturban
Stenturban
Stenturban
Stenturban

Såld för:

Osåld

Utropspris

5 000 SEK

STENTURBAN, Osmansk, 1500/1600-tal, sannolikt kalksten, har ursprungligen suttit på en pelare vid en dignitärs grav i det Osmanska riket, höjd ca 13, diameter 17 cm.

Proveniens, Kommer från en äldre samling av fornföremål.

Jordfynd med slitage, skador och erosion.

473311

2017-07-10