Islamska föremål

Islamska föremål
Islamska föremål
Islamska föremål
Islamska föremål
Islamska föremål
Islamska föremål
Islamska föremål
Islamska föremål
Islamska föremål
Islamska föremål
Islamska föremål
Islamska föremål
Islamska föremål
Islamska föremål
Islamska föremål
Islamska föremål

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

2 000 SEK

DRYCKESKÄRL, SIGILLSTAMP, BRONSFRAGMENT, kärlet Nishapur ca 900 -1200-talet, dekor av kufisk skrift på vit botten, lergods ca 7,5 cm, sigillstamp, sannolikt osmansk, bär namnet Mustafi Nuri (möjligen stampens gravör) samt det islamska årtalet 315 som bör tolkas som 1315 vilket motsvarar 1897 i västerländsk tideräkning, diameter ca 4,5 cm, bronsfragmentet är sannolikt från 1500-talet och har varit en del av en sköld eller bepansring med arabiskt text ur koranen brons, längd ca 9 cm

Proveniens: Från en äldre samling av fornföremål.

Jordfynd, vasen med stort nagg, och nägra mindre, slitage samt sediment. Sigillstampen och bronsfragmentet med ärg.

473312

2017-07-10