Kollektkista 1600-tal

Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal
Kollektkista 1600-tal

Såld för:

8 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

PENNINGKISTA, 1600-tal eller äldre, Sydeuropa, sjöfynd, beslag i smide, spår av bemålning, höjd ca 66, 108x48 cm
PROVENIENS: Hemtransporterad av greve Mörner från Italien med häst och vagn under 1800-talet. Kistan har, enligt uppgift, stått i bland de medeltida föremålen i Cedergrenska Tornet. Föremålet såldes på grevens husauktion (tidigt 1970-tal, Tornet i Stocksund), i regi av Stockholms Auktionsverk.

Senare inredning, skador, nycklar saknas

473353

2017-07-11