Biskvi flickdocka
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BISKVI FLICKDOCKA, omkring 1870/80-tal, omärkt, möjligen Kling, "bald head" huvud med sköld, något vridet till höger, insatta blå fasta ögon i glas, stängd mun, blond hårperuk, kropp i stoppat tyg och vit nappa, klädd i klänning med tornyr, knappar baktill med pärlimitationer, underkläder med spets, bruna skinnkängor, längd ca 62 cm.
Dockans namn är Ingeborg.
Kläder med fläckar, en handled skadad, slitage
473719
2017-07-15