Vas Kina brons
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
30 000 SEK
VAS, brons, Kina, troligen Ming (1368-1644), arkaiserande form, höjd ca 30 cm, träsockel medföljer
Proveniens: Nils Robert Bjuke (1889-1973). Svensk ingenjör som bodde i Kanton under 1920/1930-talet och samlade kinesisk konst och konsthantverk
Lagningar, fotringen med avslag
473779
2017-07-13