Vas Kina brons

Vas Kina brons
Vas Kina brons
Vas Kina brons
Vas Kina brons
Vas Kina brons
Vas Kina brons
Vas Kina brons
Vas Kina brons
Vas Kina brons
Vas Kina brons
Vas Kina brons
Vas Kina brons
Vas Kina brons
Vas Kina brons
Vas Kina brons
Vas Kina brons
Vas Kina brons
Vas Kina brons

Såld för:

10 500 SEK

Utropspris

30 000 SEK

VAS, brons, Kina, troligen Ming (1368-1644), arkaiserande form, höjd ca 30 cm, träsockel medföljer

Proveniens: Nils Robert Bjuke (1889-1973). Svensk ingenjör som bodde i Kanton under 1920/1930-talet och samlade kinesisk konst och konsthantverk

Lagningar, fotringen med avslag

473779

2017-07-13