Örhängen ett par 18 k guld med pärlor
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
3 000 SEK
ÖRHÄNGEN, ett par, 18 k guld med orientpärlor, ca 1880-tal, graverad geometrisk dekor, vardera örhänge med tre vidhängda kläppar, höjd ca 41 mm, vikt ca 11,7 g
Senare omgjorda till stiftörhängen. Slitage, flertalet mindre tennlödningar
473955
2017-07-21