Örhängen ett par 18 k guld med pärlor

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

3 000 SEK

ÖRHÄNGEN, ett par, 18 k guld med orientpärlor, ca 1880-tal, graverad geometrisk dekor, vardera örhänge med tre vidhängda kläppar, höjd ca 41 mm, vikt ca 11,7 g

Senare omgjorda till stiftörhängen. Slitage, flertalet mindre tennlödningar

473955

2017-07-21